paradox-alarm-sik-sorulan-sorular

Paradox Alarm Sistemimiz ile Merak ettiğiniz tüm soruları aşağıda yanıtladık, bilgi almak istediğiniz konuyu inceleyebilirsini, eğer bilgiler yetersiz geldiyse iletişim bölümünde bize online e-posta gönderebilirsiniz veya 0850 304 4 616 / 0212 667 84 84 / 0212 667 92 49 nolu numaralardan arayarak istediğiniz bilgiyi alabilirsiniz.

Soru: Ev İş yeri Alarm sistemleri nasıl çalışır?

Eviniz veya işyerinizde kurulu olan alarm sistemi içerisindeki dedektörler, algıladığı hareketleri panele iletir. Alarm paneli, telefon / gsm / internet hatları üzerinden otomatik olarak Alarm İzleme Merkezi ile irtibata geçer. Aynı zamanda lokasyonda kurulu sirenleri de harekete geçirir. Alarm İzleme Merkezi, alarm durumunda ilgili kişi ve birimleri olaya müdahale etmeleri için bilgilendirir.

Soru: Elektrik kesilirse Alarm Sistemim çalışır mı?

Cevap: Elektrik kesilirse alarm sistemi otomatik olarak aküden enerji almaya başlar. Akünüz alarm sisteminizi 8 ila 13 saatlik süre boyunca çalıştırmaya yeterli olur. Daha uzun süreli elektrik kesintilerinde Alarm İzleme Merkeziniz evinizi/işyerinizi arayıp sizi durumdan haberdar eder. Akünüzün şarj olması için elektriğin gelmesini beklemek istemiyorsanız akünüzü değiştirmek üzere mekânınıza bir teknik servis gönderilebilir.

Soru: Alarm sistemini nasıl devreye sokabilirim veya nasıl devreden çıkarabilirim?

Cevap: Alarm sistemini çalıştırmak veya kapatmak için dilerseniz uzaktan kumanda kullanabilir veya şifre paneline şifrenizi girebilirsiniz. Sistem devrede iken evinize/iş yerinize geldiğinizde ise şifrenizi girmek ve sistemi kapatmak için size belirli bir süre verilecektir.

Soru: Evime/işyerime geldiğim zaman şifremi unutursam  

Cevap: Böyle bir durumda öncelikle olayın bir yanlışlık mı yoksa gasp mı olduğunu öğrenmek üzere abone aranır ve parolası istenir. Abone doğru parolayı verdiği zaman sorun çözümlenir.

Soru: Evimde/işyerimde fazla kablo istemiyorum. Alarm sistemim kablosuz olabilir mi?

Cevap: Akü ve trafo dışındaki alarm sisteminize dâhil olan bütün ekipmanlar kablosuz olabilir. Bunun dışında sirenler, alarm paneli ve telefon hattı trafoya bağlanır.

Soru: Ben evimde/işyerimde kiracıyım. Başka bir eve/işyerine taşınırsam ne olacak?

Cevap: Başka bir yere taşındığınız takdirde ücretsiz keşif yapan uzman satış danışmanımız yeni evinize/işyerinize gelerek ihtiyacınız olan dedektörlerin sayısını ve yerlerini belirleyecektir.

Soru: Ailemin ve evimdeki/işyerimdeki çalışanların evime/işyerime rahatça girebilmesini istiyorum. Onlara da şifre verebilir miyim?

Cevap: Evet. Alarm sistemini çalıştırabilmek ve kapatabilmek için size verilen ana kullanıcı şifresi ve parolası dışında 31 ayrı kişiye daha şifre ve parola verilebilir. Bütün kullanıcıların şifre ve parolası farklıdır. İşten çıkarma durumlarında ana kullanıcı istediği kişilerin şifre ve parolasını iptal ettirebilir. Çalışanlarınızın siz yokken işyerinize/evinize girmesini istemiyorsanız ana kullanıcı olarak onların şifrelerini iptal ettirebilirsiniz ve daha sonra onlara yeni şifre ve parolalar verebilirsiniz. İşyerinize siz yokken hangi çalışanın girdiğini bilmek istiyorsanız ise Alarm İzleme Merkezimiz size haber verecektir.

Soru: Evimde evcil hayvan besliyorum. Alarm sistemini rahatça kullanabilmem için bana önerebileceğiniz bir çözüm var mı?

Cevap: Evinizdeki evcil hayvanınızı alarm sistemi aktif halde iken bir odaya kapatmak istemiyorsanız, iç mekândaki hareketi algılayan hareket dedektörlerinin hayvan algılamayan modellerini veya kapı ve pencerelere takılan manyetik kontakların ağırlıklı olduğu bir sistemi tercih edebilirsiniz.

Soru: Evde iken alarmı kurabilir miyim?

Evlerde genellikle kapı ve pencerelerde, kablolu veya kablosuz manyetik kontaklar kullanılır. Dilerseniz sadece kapı ve pencere dedektörlerini devreye alarak evinizde dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz. Bunun için ihtiyaç tespit amacıyla yapılan keşif sırasında bu talebinizi yetkili teknik ekibe bildirmeniz yeterlidir.

Soru: Evime/işyerime girdiğim sırada gelişen gasp/soygun durumlarında hırsız zorla benden alarm sistemini kapatmamı isterse ne yapabilirim?

Cevap: Gasp ve soygun durumlarında abone şifresini girmekte geciktiği için kendisini arayan Alarm İzleme Merkezine bilinçli olarak yanlış parola verdiğinde veya şifre paneline her zamanki şifresini değil acil durum şifresini girdiğinde mekâna hemen polis gönderilerek olaya müdahale edilir.

paradox-sss-sorular
paradox-sss-sorular

Soru: Hırsız dış mekândaki sirenin kablosunu keserse alarm sistemim çalışır mı?

Cevap: Evet çalışır. Bu defa siren içindeki akü devreye girer ve sistemi çalıştırır. Bu durumda Alarm İzleme Merkezi panele dışarıdan müdahale olduğuna dair sinyal düşer ve mekâna direkt olarak polis yönlendirilir.

Soru: Zaten bir alarm sistemim var, Alarm İzleme Merkezi aboneliğinin bana sağlayacağı faydalar nelerdir?

Cevap: Evinize/işyerinize kendiniz monte ettiğiniz bir alarm sistemi hırsızlık, soygun, yangın, gaz kaçağı, su baskını ve ilk yardım ihtiyacı gibi acil durumların tamamını kapsadığı için size ihtiyacınız olan profesyonel bir acil yardım hizmeti sağlayamaz. Bunun yanı sıra bu tür alarm sisteminin tek işlevi herhangi bir hırsızlık veya yangın durumunda bir süre için siren çalmasıdır. Bu tür alarm sistemleri Alarm İzleme Merkezinin yaptığı gibi acil durumları size bildiremez; polis, itfaiye ve ambulans gibi kolluk kuvvetlerini saniyeler içinde olay mahalline yönlendiremez. Komşularınız evinizde/işyerinizde çalan sireni büyük ihtimalle duymayacaklardır, duysalar bile sık sık yanlış alarm veren araba alarmları gibi yanlış alarm verildiğini düşünüp duyarsız kalacaklardır. Ayrıca Alarm İzleme Merkezi gece siz evinizde uyurken dahi güvenliğinizi sağlamakla görevlidir. Alarm İzleme Merkezinin diğer faydaları ise işyerinizdeki personelinizin takibi, alarm sisteminizi kurmanız için hatırlatma, karşılaştığınız teknik arıza ve problemleri gidermek için 7 gün 24 saat size teknik destek hattı hizmeti sağlamasıdır.

Soru: Benim evim/işyerim sigortalı, hırsızlık yapıldığı takdirde sigortam zararımı karşılar!

Cevap: Herhangi bir hırsızlık vakasında alarm sistemi hırsızlık gerçekleşmeden önce devreye girer. Evinizde/işyerinizde alarm sistemi var ise sigorta şirketlerine daha az prim ödersiniz ve olası bir zarar durumunda sigorta şirketlerinden daha fazla tazminat alabilirsiniz. Ayrıca sigorta şirketleri herhangi bir yangın, gaz kaçağı ve gasp durumunda Güvenlik Sisteminin yaptığı gibi sizin can güvenliğinizi koruyamaz.

Soru: Alarm sistemi taktırmama gerek yok. Çelik kapı ve demir parmaklık/kepenk yeterli olur!

Cevap: Demir parmaklıklara, çelik kapılara ve kepenklere rağmen hırsızlıklara karşı en etkili yöntem Alarm Sistemi sahibi olmaktır. Kepenkler kilidi kırılarak kolayca açılabilir. Bununla birlikte hırsızların sık sık levye veya kaynak makinesi vasıtası ile özellikle giriş katlarındaki demir parmaklıklı evlere/işyerlerine girdikleri tespit edilmiştir. Çelik kapılarında aynı şekilde açılabildiği görülmektedir. Oysa alarm sisteminin saniyeler içinde devreye sokacağı dikkat çekici siren sesleri ve kısa bir süre içinde olay mahalline gönderilecek olan polis devriyesi düşüncesi öncelikle hırsızlar için caydırıcı olmaktadır. Alarm ekipmanlarımız evinize/işyerinize giriş-çıkış yapabilecek her noktayı sürekli olarak denetler ve Alarm İzleme Merkezi; sizi, evinizi ve işyerinizi maksimum koruma altına alır.

Soru: Benim zaten kurulu olan bir alarm sistemim var, Alarm İzleme aboneliğine nasıl geçebilirim?

Cevap: Bunun için öncelikle var olan Alarm Sisteminiz incelenir. Eğer Alarm Sisteminiz işler vaziyette ise, kapasitesi yeterli ise ve bizim sistemimiz ile uyumlu ise direkt olarak Alarm İzleme Merkezimiz ile bağlantınız sağlanabilir.

Soru: Alarm İzleme Merkezi için yeni bir telefon hattı almak gerekiyor mu?

Cevap: Güvenlik Sistemine abone olduğunuz zaman yeni bir telefon hattı almanıza kesinlikle gerek yoktur. Mevcut telefon sisteminiz Alarm Sistemimize paralel olarak bağlanacaktır. Aynı durum ADSL kullanıcı olan müşterilerimiz için de geçerlidir. Bu durumda bir split cihazı ile mevcut telefonunuzu Alarm Sistemine bağlamak yeterli olacaktır. Bir acil durum alarmı meydana geldiğinde ev/işyeri telefonunuz meşgul ise bu defa size veya yakınlarınıza cep telefonu ile aramak kaydıyla ulaşılacaktır.

Soru: Telefon hattım yok, Alarm İzleme servisine bağlanabilir miyim?

Bu durumda, İnternet ( TCP/IP) üzerinden veya GPRS modülü üzerinden GSM şebekesi vasıtası ile Alarm İzleme Merkezine bağlantı sağlanabilmektedir.

Soru: Alarm İzleme Merkezine bağlandığım zaman telefon faturam fazla gelir mi?

Cevap: Alarm İzleme Merkezi kontrol amaçlı olarak her gün sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Bu işlemin bedeli günlük olarak sadece 1 kontördür. Alarm Sistemini açtığınızda ve kapadığınızda ise yerine 1’er kontörlük bedel ödenir. Buna göre günlük olarak şehir içi telefon tarifesiyle sadece 3 kontörlük bedel ödenir. Sisteminiz acil durum uyarısına geçip sirenler çaldığında ise otomatik olarak Alarm İzleme Merkezine bağlanır. Bir acil durum alarm sinyalinin bedeli ise yalnızca 1 kontördür.

Soru: Paradox alarm kendi kendine çalıyor nedeni nedir?

Cevap:elektriğiniz kesildi zaman paradox alarm sisteminiz devreye girip alarm çalıyorsa alarmınızın susturamıyorsanız artık alarmınızın aküsü azalmış bitmiş oluyor alarmlar elektrik kesildiğinde elektirik olmadan alarm da 24 saat devrede kalabiliyor farklı alarmlarda bu değişebiliyor 24 saat 48 saat veya 72 saat alarm sistemleri aküyle devrede kalabilir evinizde veya işyerinizde elektrik kesilmiş ve alarmınız ötüyorsa ne yapmalısınız birinci seçenek olarak 3 dakika bekleyin alarm susarsa sıkıntı yok demektir eğer 3 dakikayı geçtiyse sabaha kadar ötecek demektir yani alarmın dış sirendeki akü bitene kadar alarm çalacaktır eğer susmasını beklemek istemiyorsanız kimseyi rahatsız etmesin diyorsanız dışardaki alarm sireninin aküsünü çıkarmanız lazım bunuda bir merdiven sayesinde yapabilirsiniz

Alarmın dış sirenine uzanıp üzerindeki kapağı çıkarmanız lazım bunuda bir tornavida yardımı ile yapabilirsiniz vidası varsa vidayı çıkarın ve kapağı açın alarmın sirendeki akü başının kırmızı ve siyah kablosu bulunmaktadır herhangi birini çıkarmanız yeterli alarmı sustuğunu göreceksiniz.

Soru: Paradox Alarm Devreye alma Nasıl Yapılır ?

Cevap:Alarmı devreye almak için şifreyi bilmeniz gerekmekte olup,keyped üzerinden şifreyi girmeniz yeterli olacaktır.

Soru : Paradox Alarm Devre Dışı Bırakma işlemi Nasıl Yapılır ?

Cevap:alarmınızı iptal etmek için keyped üzerinden şifreyi girmeniz yeterli olacaktır.

Soru :Paradox Alarm Hangi ülkenin Nerenin Malı ?

Cevap :kanada menşei olan ürünlerdir.kesinlikle çin malı değildir.

Soru:Paradox alarm Akü Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Cevap: ilk önce paradox paneli yerinden çıkarmadan sadece tornavida yardımı ile açtıktan sonra panelin ön kapağını çıkarıyoruz yada kaldırıyoruz.12 volt Kuru aküyü gördüğünüz üzere iki adet bağlantısı vardır. önce eski akünün bağlantılarını kırmızı veya siyah renkte olanı çıkarın. Kırmızı ve siyah alarm panelinizde ki aküye giden kabloda bu şekilde renklidir. Kırmızı kabloyu kırmızıya bağlayacaksınız. siyah kabloyu siyaha bağlayacaksınız. akümüzü bağladıktan sonra panelimizi kapatabiliriz. sistem kısa bir süre alarm devreye alabilir sistem bunu dışarıdan bir müdahale gibi algılar ve alarm verir kısa bir süre bekleyin yada alarm devresinden hiç elektrik kesmeyin. Bağlantıları bağlayın ve panelin kapağını kapatın sisteminiz hazır ve geceleri kısa süreli elektrik kesintilerinde çalmayacak.

Soru:Paradox Alarm Resetleme Nasıl Olur?

Alarminizi resetlemek demek tüm programlari silmek demektir.resetleme iki çeşittir.

1.keyped şifre paneli üzerinden tuşlarla resetlenir.

2.mekanik reset ana panel karti üzerinden pgm ve zon kablo atilarak 1 dk beklenip sökülür ve cihaz ilk halini alir.

Soru :Paradox alarm tarih Saat ayarı Nasıl Yapılır ?

AlarmIN tarih saat ayarı yapmak için Tuş paneli üzerinden
Sisteme elektrik varsa sonra TBL ışığı yanar TBL sistemde hata olduğunu yani saatin ayarlı olmadığını gösterir.
Enter bas 282828 gir sonra MEM tuşuna bas ondaki saati gir
ENTER+MASTER KOD+MEM+SAAT YAZ +ENTER
ÖRNEK SAAT 9:00 İÇİN = ENTER +282828+MEM+0900+ENTER
ÖRNEK SAAT13:30 İÇİN = ENTER +282828+MEM+13:30+ENTER
bazı panellerin yukarıda yazan mühendislik şifreleri aynı değildir veya kurulum yapan kişi bunu değiştirmiş olabilir. Bu durumda alttaki şifreleri deniyebilirsiniz.
MÜHENDISLIK SIFRELERI 728ULT=282828 738 ULTRA=383838
MASTER ŞİFRELERİ 728ULT= 474747 738ULT= 474747

Tavsiye Edilen Yazılar