Ev ve iş yerlerinde her türlü güvenlik riskleri için çeşitli alarm sistemleri kullanılmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesi, alarm sistemlerinin hem çeşitlendirilmesini hem de kalitesini artırmaktadır. Günümüzde alarm sistemleri satışı yapan firma sayısının çok olması, birçok ürünün daha ucuza satın alınmasını sağlamaktadır. Firmalar, sektörlerindeki rekabetten dolayı birçok ürünü daha ucuza satmaya çalışmaktadır. Bu insanların ucuz alarm cihazlarını satın almalarını sağlamaktadır. Ucuz alarm sistemleri daha çok ev alarmları için tercih edilmektedir.

Alarm Çeşitleri

İnsanların can ve mal güvenliği için çeşitli tedbirlerin geliştirilmesi gerekiyor. Alarm sistemleri, hırsızlık gibi riskleri önlemektedir. Diğer güvenlik risklerinde erken uyarı yaparak kişilerin tedbir almalarını sağlamaktadır.
Ev ve iş yerleri için kullanılan alarm çeşitleri şunlardır;

  • Hırsız alarmı
  • Yangın alarmı
  • Gaz alarmı
  • Su baskını alarmı
  • Panik butonu
  • Tıbbi yardım alarmı

Kullanılacak olan alarm çeşitleri için seçilen ürünlerin fiyatları, markalarına ve kalitelerine göre değişmektedir. Her kullanıcı, alarm sisteminin özelliklerini ve kullanımını bilerek satın almalı ve uzman ekiplerin kurulum yapmasını sağlamalıdır.

Kablosuz Alarmlar

Hırsızlık olaylarının önlenmesi için birçok alarm çeşitleri kullanılmaktadır. Evlerde hırsızlık olaylarında alarm sistemlerinin elektrik kesintilerinden etkilenmemesi için kendinden bataryalı olan kablosuz alarm çeşitleri tercih edilmektedir. Kablosuz alarmların, bina içerisinde kurulumu oldukça basittir. Her hangi bir kablolama ihtiyacı yoktur ve istenilen yere montajı daha kolaydır. Bina içerisinde bir noktaya yönetim paneli yerleştirilir ve tüm kablosuz alarmlar bu panele tanımlanarak aktifleştirilmesi sağlanır. Kablosuz alarmları etkisizleştirmek diğerlerine göre daha zordur.

Alarm Kurulumu

Güvenlik tedbirlerinin oluşturulabilmesi ihtiyaç duyulan alarm çeşitlerinin kurulumunun profesyonel olarak yapılması işin kalitesi açısından önemlidir. Yapılan işin kalitesi, alarm sisteminin yerleştirileceği yerin doğru seçilmesi ve diğer sistemler ile entegresi sistemin etkinliği açısından önemlidir. Ev ya da iş yerleri için ihtiyaç duyulan ucuz alarm sistemleri için önce projelendirme yaptırmalısınız. Yapılacak olan projelendirme, tüm ihtiyaçları ortaya çıkartacak ve en iyi sistemin kurulmasını sağlayacaktır. Alarm sistemi olarak sadece hırsızlık alarmı düşünülmemelidir. Birlikte, yangın alarmı ve gaz kaçağı alarmı kurulabilir. Tüm alarm sistemleri insanların can ve mal güvenliği için vazgeçilmez sistemler olmaya başlamıştır.

paradox-ucuz-alarm-sistemi
paradox-ucuz-alarm-sistemi

Yangın Alarmının Önemi

Kapalı alanlarda, elektrik tesisatları veya başka etkenlerden dolayı yangınlar oluşabilmektedir. Yangın öncesinde oluşan ilk dumanı hissetmek zordur. Ancak yangın alarm sistemi duman yoğunluğunu hemen algılayacak ve siren sesi ile ortamda bulunan insanları uyarmaya başlayacaktır. Kurulan yerin özelliğine göre duman yoğunluğu oluştuğunda tavandan su ile soğutma sistemi ile yangını başlamadan sonlandıracaktır. Bu mal ve can güvenliği için öneminin ne kadar büyük olduğunu göstermektedir. Daha çok insanların toplu bulunduğu alışveriş merkezleri, iş yerleri, fabrikalar gibi farklı yerlerde yangın alarm sistemleri kullanılmaktadır.

Hırsız Alarmı

İnsanların en çok ihtiyaç duydukları alarm sistemlerinden birisi hırsız alarmıdır. İş yerlerinin büyük bir bölümünde hırsız alarm sisteminin bulunduğu görülmektedir. Teknolojinin gelişmesi ve insanların bilinçlenmesi ile birlikte son yıllarda evlerde de kullanılmaya başlanmıştır.

Evlerin, kapı ve pencere bölümlerine rahatlıkla takılabilmekte ve belirli bir zorlama oranında baskı hissettiğinde sesli alarmını çalıştırarak hem çevreyi uyarmakta hem de hırsızlık girişiminde bulunan kişinin panikleyerek kaçmasını sağlamaktadır. Hırsız alarm çeşitleri arasında, alarm merkezi ile entegre çalışan, olumsuz bir durum algılandığında, izleme merkezine bilgi aktaran sistemler mevcuttur.

Ev ve iş yerlerine hırsız alarm sistemi kurulumu yaptıranlar, telefon numaralarına entegre yaptırıyor ve her uyarıda telefonlarına SMS ya da arama yöntemi ile bilgi gönderiliyor. Bu kişilerin gerekli tedbirleri almasını kolaylaştırmaktadır.

Tavsiye Edilen Yazılar