Paradox Alarm TBL Işığı Neden Yanıyor?

Alarm sistemleri gerekli amaca hizmet etmesi adına her bakımdan oldukça iyi teknolojik sistemler kullanılarak tasarlanırlar. Bu sistemlere çeşitli alanlarda yer verirken onların kullanımı konusunda da yeterince iyi şekilde bir bilgiye sahip olunması gerekir. Çünkü alarm kontrol paneli üzerinde bazı durumlarda ilgili tuşlar birtakım sinyaller verebilmekte ve bildirimlerde bulunabilmektedirler.

Her bir alarm ürünü kendisine özgü bir sistem yapısını bünyesinde taşır. Sıkça tercih edilen Paradox sistemli ürünlerin de bu kapsamda kendi tasarımına özgü bir kullanım yapısı bulunmaktadır. Bazı durumlarda bu marka ürünü kullanan kişiler TBL ışığı bölümünün yanması durumuyla karşılaşabilmekteler.

Bu ışığın yanmasının nedeni bir yerde bir hata olması durumundandır. TBL tuşuna basılması ve hatanın bu aşamada ne olduğunun öğrenilmesi gerekmektedir. Hatanın türüne bağlı olarak tuşlar üzerinde farklı numaralar da bu işlemden sonra yanmaya başlar.

Genel Nitelikte Hataların Türleri

Paradox alarm sistemlerinde mevcut olan TBL ışığının yanması neticesinde birbirinden farklı türden hatanın algılanabilmesi olanağı ortaya çıkar. Bu hatalar genel olarak sistem bünyesinde farklı şekillerde sınıflandırılmışlardır.

 • Düşük pil uyarıları ve elektrik hataları,
 • Siren veya haberleşme hataları,
 • Zon kablolama veya sabotaj hataları,
 • Tarih saat veya yangın döngüsü hataları,
 • Zon ve modül denetim kayıpları,
 • Keypead veya güncelleme hataları,

Paradox alarm sistemi cihazlarında TBL ışığının yanması bu hatalardan birinin meydana geldiğini gösterebilmektedir. Bu anlaşıldıktan sonra ilgili hatanın giderilmesine yönelik gerekli işlemler uygun şekilde yapılmalıdır.

TBL Elektrik Hatası Sorunları

Elektrik hataları alarm sistemlerinin düzgün şekilde çalışmasının sürdürülmesi için mutlaka gerekli biçimde ve doğru olarak çözümlenmelidir. Bu sorunu anlamak için 2 numaralı tuşa basılması gerekmektedir. Akü ve trafo voltajının bu noktada kontrol edilmesi önemlidir. İlgili hata sonucunda eğer cam sigortası veya aküde bir atma sorunu varsa bunlar yenileriyle değiştirilmelidir.

TBL Siren Hataları

Alarm sistemlerinde bazı durumlarda ortaya çıkabilen önemli sorunlardan biri de siren hatalarıdır. Bu noktada da birtakım adımların izlenmesi ve duruma uygun şekilde bir onarım yolunun seçilmesi gerekir. Siren aküsünün kontrol edilmesi bu noktada önem arz etmektedir. Bell çıkışı ve siren bağlantıları da bu noktada gözden geçirilmelidir. Akü de bir sorun varsa bu derhal değiştirilmelidir.

alarm sisteminizde tbl ışığı yanıyor ise alarmınızda problem var demektir tabi hemen korkmayın bu alarmın aküsünün bittiginin pilinin bittiginin telefon hattının çalışmadığını veya hattın kesildiğini gibi durumları bildirir

paradox-alarm-tbl-isigi-yaniyor
paradox-alarm-tbl-isigi-yaniyor

TRBL: yandığında hangi ışık yanıyor ise ona tuşlayın

 1. AKÜ hatası
 2. ELEKTİRİK hatası
 3. SİREN hatası
 4. SİREN LİMİT hatası
 5. AUX hatası
 6. HABERLEŞME hatası
 7. ZAMAN SAATİ hatası
 8. TAMPER hatası
 9. TEL HATTI hatası
 10. YANGIN ZOONU hatası

paradox alarmınız arıza yaptığı an bize ulaşabilirsiniz servis talebinde bulunabilirsiniz istanbul’un avrupa yakası ve anadolu yakası servisimiz mevcuttur yedek parça ihtiyacınız için bizi arayabilirsiniz alarm kurmak istiyorsanız şifreyi girebilirsiniz kumandalı sistem ise kumandadan kurma tuşuna basıp alarmı devreye alabilirsiniz

Tavsiye Edilen Yazılar