paradox-akilli-alarm-sistemleri

Günümüzde özellikle hırsızlık olaylarını önlemek için kullanılan bu sistem farklı amaçlar içinde kullanılabilir. Sistemin kendine özgü özellikleri olduğu için kamera sistemi ile beraber kullanılması daha sağlıklı olur. Kamera sistemleri oluşabilecek olayları kayıt altına aldığı gibi alarm sistemleri de olay sırasında devreye girerek olayın hızlı bir şekilde ifşa olmasını ve engellenmesini sağlar. Hırsızlık olaylarında caydarıcı özelliği olan en önemli koruma yöntemidir.

Alarm Sistemi Türleri

Kamera sistemleri amaçlarına ve çalışma şekillerine göre farklı türlere sahiptir. bunlardan bazıları şunlardır;

  • Hırsızlık alarm sistemleri
  • Yangın alarm sistemleri
  • Su baskını alarm sistemleri
  • Doğal gaz alarm sistemleri
  • Kameralı alarm sistemleri

Bu sistemler farklı farklı kullanıldığı gibi tek bir sistem altında da kullanılabilir.

Hırsızlık Alarm Sistemi

Hırsızlık alarm sistemleri konutlarda, siteler de, iş yerlerin de ve fabrikalar gibi büyük alanlarda kullanılıyor. Bu sistem dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı alanı korur. Daha çok dışarıdan giriş sağlanabilecek kapı ve pencerelere kurulur. Hırsızlık alarm sistemlerinde amaç olay anında yüksek sesle bildirim yaparak tüm çevreye haber vermedir. Bu amaç doğrultusunda yapılan hırsızlık alarm sistemi özel isteklere göre de dizayn edilir. İş yerlerinde daha fazla olan hırsızlık olayı için vazgeçilmez olan bu sistem büyük bir güvenlik bütçesine ihtiyaç olmadan yapılabilir. Güvenlik sistemlerinin kurulum maliyeti de uygun olduğu için kurulumu fazlasıyla yapılıyor.

Yangın Alarm Sistemi

Yangın alarm sistemi evlerde, işyerlerinde oluşabilecek yangınları haber vermede kullanılan güvenli bir yöntemdir. Sistemin kapsamı alanındaki bölgelere kurulan sensörler sayesinde yangın başlar başlamaz sistem devreye girer ve herkesin bu yangından ve bölgeden çıkmalarını sağlar. Bazı alarm sistemleri internet üzerinden itfaiye ile bağlantılı olup bu durumu acil kodu ile itfaiyeye haber verebiliyor. Yine bazı sistemler de kendi müdahale hortumları ile yangın anında otomatik olarak müdahale etme özelliğine sahiptir.

alarm-sisteminizi-cepten-kontrol-etme
alarm-sisteminizi-cepten-kontrol-etme

Doğal Gaz Alarm Sistemi

Günümüzde birçok doğal gazdan kaynaklanan yangın ve zehirlenme olayı yaşanıyor. Bu tür büyük sonuçlar doğurabilecek olayların önüne geçmek için doğal gaz alarm sistemi kuruluyor. Bu sistem kapsama alanında kurulu olan doğalgaz sensörler yardımıyla çalışır. Doğalgaz kokusu ile çalışan sistem kombiye bağlantılıdır. Bu tür kaçağını tespit ettikten sonra kombiyi bu tehlikeden dolayı kapatır ve alana doğalgaz geçişini durdurur. Ayrıca alarm sistemi ile haber vererek tadilat işleminin yapılmasını sağlar.

Alarm Sistemini Cep Telefondan Kontrol Etme

Alarm sistemleri sayesinde yangın, hırsızlık, doğalgaz gibi olumsuzlukların yaşanmasını en aza indirilir. İnternete bağlandığı takdirde bu sisteme uzaktan da müdahale edebilirsiniz. Evinize veya işyerinize kuracağınız bu sistemin çalışması durumunda cep telefonunda gelen bildirimle uzaktan da haberdar olabilir ve önlem alabilirsiniz. Cep telefonunda kuracağınız uygulama sayesinde tüm alarm sistemlerine dâhil olabilirsiniz. Bunu için de yapmanız gereken sistem ile cep telefonu uygulamasını eşleştirmektir.

Tavsiye Edilen Yazılar